جمعه، 8 مهر 1401 پرچم ایران تماس با ما نقشه سایت صفحه اصلی English  
 
 
 
 r Skip Navigation Links
اطلاعیه ها
اخبار
آلبوم تصاویر
راهنمای تلفن
جستجو
کتابخانه مرکزی
پست الکترونیکی
اتوماسیون اداری
انتشارات
سامانه نشريات
میز خدمت
بیانیه حریم خصوصی
فصلنامه دانشگاه
ارتباط با مسئولین
لینک های مفید
l 
 

     
دبیر ستاد ویژه توسعه‌ی فناوری نانو : کشور ما باید یکی از مراجع علمی جهان باشد

 تاريخ: 11/10/00

کشور ما باید یکی از مراجع علمی جهان باشد

دبیر ستاد ویژه توسعه‌ی فناوری نانو نیز در این مراسم طی سخنانی گفت: امروزه باید در مدیریت دانشگاه‌ها و مطالبات از آنها تغییر نگرش ایجاد کنیم که تبدیل به تغییر رفتار آنها شود. 

دانشگاه صنعتی سهند نقش موثری در تبدیل علم به فناوری ایفا کرده است

سعید سرکار اظهار کرد: یکی از اهدافی که رهبر معظم انقلاب برای کشور تبیین کرده‌اند، اصل مرجعیت دینی است چرا که کشور ما  باید یکی از مراجع علمی جهان باشد.

وی ادامه داد: در شاخص‌های مرجعیت جهانی علمی به رسمیت شناخته شدن یافته‌ها و نظریه‌های علمی در زمینه‌ی علم و فناوری و افزایش میزان رجوع به آنها، اهمیت بالایی قائل هستند.

وی افزود: علیرغم افزایش تعداد مقالات از کیفیت مناسبی برخوردار نیستند لذا مشکلی از مشکلات ما را رفع نمی‌کنند چرا که ما باید شاخص‌های کم ارزش را تبدیل به ارزش کنیم و دانشمندان ما هم در عرصه‌های جهانی جوایز بزرگی را کسب کنند.

سرکار خاطرنشان کرد: یکی‌دیگر از عواملی که اهمیت بالایی دارد، جذب دانشجو و اساتید از دانشگاه‌های برتر جهان است تا در دانشگاه‌های ما تدریس کنند و در عرصه‌ی جهانی بدرخشیم. 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی سهند، وی یادآور شد: امیدواریم فعالیت‌های تراز اول در جامعه‌ی ما انجام شود و انتظار می‌رود مطالبات رهبر معظم انقلاب به سیاست و برنامه تبدیل شده و در بدنه‌ی دانشگاه‌ها به کار رود اما متاسفانه در این راستا توسط دستگاه‌های ذی‌ربط هیچ اقدامی صورت نگرفته است.

وی گفت: یکی از مطالبات رهبر معظم انقلاب بحث ارتباط دانشگاه با صنعت است که از حدود ۲۰ سال پیش مطرح شده است اما یکی از مهمترین دلایل عدم موفقیت آن، نبود زبان مشترک بین دانشگاه و صنعت می‌باشد.

دبیر ستاد ویژه توسعه‌ی فناوری نانو همچنین بیان کرد: دانشگاه‌ها باید در زمینه‌ی جذب دانشجوی خارجی و ارزآوری آن گام‌های موثری را بردارند اما تاکنون از این پتانسیل به خوبی استفاده نکرده‌ایم، اگر تعداد دانشجویان خارجی را افزایش دهیم صرف نظر از مزایای فرهنگی آن، آثار اقتصادی بالایی نیز خواهد داشت.

وی اضافه کرد: زمینه‌ی دیگری که باید با تمام توان در آن تلاش کنیم، افزایش اختراعات بین‌المللی است؛ باید برنامه‌ریزی‌های مناسبی را در این زمینه انجام دهیم و از فناوران و نوآوران حمایت کنیم تا در خلق ارزش و تبدیل دانش به ثروت وظیفه‌ی خود را به خوبی ایفا کرده باشیم.

وی ادامه داد: تاکنون ۱۱ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان از محصولات نانو را به فروش رساندیم که یک هزار میلیارد تومان مالیات بر ارزش افزوده داشت.

سرکار با تاکید بر ضرورت مدیریت مهاجرت شرکت‌های دانش بنیان، خاطرنشان کرد: بازار ۸۰ میلیون نفری، بازار بزرگی برای خدمات با ارزش بالا نیست؛ با مهاجرت شرکت‌های دانش بنیان، نخبگان و متخصصین خود را از دست می‌دهیم لذا باید مدیریت و برنامه‌ریزی‌های لازم را در این زمینه انجام دهیم.

وی در پایان تاکید کرد: مطالبات رهبر معظم انقلاب باید یکی از دغدغه‌های ما باشد، منشا و مقوله‌ی آن را در دانشگاه‌ها توسعه دهیم و برنامه‌ریزی مناسبی با شاخص‌های لازم تدوین شود.

گفتنی است؛ در این مراسم که با حضور روسا، اساتید و شرکت‌ها فناور مرتبط با دانشگاه صنعتی سهند تبریز برگزار شد، از پژوهشگران و فناوران برتر این مجموعه تجلیل به عمل آمد. امکانات
     

 
درج در سايت توسط : روابط عمومی
       

دانشگاه صنعتی سهند
شهر جدید سهند
پردیس دانشگاه صنعتی سهند

تاریخ آخرین بروز رسانی: دوشنبه  1401/05/31

 
راهنمای تلفن | پست الکترونیک | آلبوم تصاویر | الف تا ی | نقشه سایت | تماس با ما
طراحی و نگهداری: مرکز فناوری اطلاعات دانشگاه صنعتی سهند
کلیه حقوق نشر محفوظ است