سه شنبه، 3 مهر 1397 پرچم ایران تماس با ما نقشه سایت صفحه اصلی English  
 
 
 
 r Skip Navigation Links
اطلاعیه ها
اخبار
آلبوم تصاویر
راهنمای تلفن
جستجو
کتابخانه مرکزی
پست الکترونیکی
اتوماسیون اداری
انتشارات
نشریات
لینک های مفید
l 
 

Skip Navigation Links
صفحه نخست
مدیریتExpand مدیریت
دانشکده هاExpand دانشکده ها
اداراتExpand ادارات
مراکز پژوهشیExpand مراکز پژوهشی
کتابخانه مرکزی
نهاد نمایندگی رهبری
اطلاعیه هاExpand اطلاعیه ها
اخبارExpand اخبار
آلبوم تصاویر
راهنمای تلفن
     
رفع آلودگی هوای شهر بناب با بهره برداری از واحد پیشرفته حذف بیو لوژیکی بو از ایستگاه پمپاژاین شهرستان توسط دکتر سیروس ابراهیمی + عکس

 تاريخ: 10/07/96

رفع آلودگی هوای شهر بناب با بهره برداری از واحد پیشرفته حذف بیو لوژیکی بو از ایستگاه پمپاژ این شهرستان  توسط دکتر سیروس ابراهیمی

به گزارش روابط عمومی  دانشگاه صنعتی سهند، واحد پیشرفته حذف بیولوژیکی بو از ایستگاه پمپاژ شهر بناب با حضور مهندس ایمانلو رئیس هيئت مديره و مديرعامل شرکت آب و فاضلاب استان آذر بایجان شرقی و فرماندار بناب مورد بهره برداری قرار گرفت.  این واحد توسط شرکت دانش بنیان طلوع گستر زیست فناور به سرپرستی آقای دکتر ابراهیمی عضو هیات علمی دانشکده مهندسی شیمی دانشگاه صنعتی سهند طراحی و احداث گردیده است.   
در عملیات خط انتقال فاضلاب تجزیه,  تبدیل بی هوازی مواد آلی، سولفات  و ترکیبات نیتروژنی باعث تولید مواد فرار با بوی نامطبوع شده و در محل های ایستگاه پمپاژ داخل شهری به فضای اطراف مناطق مسکونی شهر متصاعد می شود. ترکیبات فرار، گاز دی سولفید هیدروژن و آمونیاک از جمله عوامل ایجاد بو در فضای اطراف ایستگاهای پمپاژ فاضلاب می باشد که علاوه بر بوی نامطبوع، سلامتی شهروندان و ساکنین اطراف ایستگاههای پمپاژ را به مخاطره می اندازد.
روشهای بیولوژیکی حذف بو و ترکیبات فرار بعنوان ایمن و اقتصادی ترین روش معرفی شده و در کشورهای پیشرفته بطور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد. مهم‌ترین مزیت‌های روشهای بیولوژیکی، سادگی فرآیند و امکان انجام آن در دما و فشار معمولی باشد. واحد پکیج طراحی شده توسط دکتر ابراهیمی در عین سادگی پیشرفته ترین واحد تصفیه محسوب می شود که بر اساس تشکیل لایه های مختلف میکروارگانیسم ها  در بستر بیوراکتور طراحی شده است. در لایه های مختلف بستر داخل بیوراکتور، جمعیت باکتریایی مختلف و مناسب برای حذف مواد آلاینده از جمله گاز سولفید هیدروژن، آمونیاک و ترکیبات مواد آلی فرار توسعه داده می شود.  اساس واحد طراحی شده حذف 9/99%  گاز دی سولفید هیدروژن و سایر ترکیبات می باشد.
هزینه اجرای این واحد دو تا ده درصد طرح های پیشنهادی توسط سایر شرکت ها بوده است. امید است با تجاری سازی و استفاده گسترده از این دانش فنی ایجاد شده بزودی مشکلات بوی نامطبوع در شهرهای مختلف استان و کشور بواسطه  وجود ایستگاهای پمپاژ فاضلاب در آینده نزدیک حل گردد. دکتر ابراهیمی زمان لازم برای طراحی و ساخت و راه اندازی این پکیج را کمتر از یکماه اعلام کردند.
لازم به توضيح است بمنظور صحه گذاری بر عملکرد  سيستم، اندازه گيری و ارزيابی گازها و بخارات شيميايی محيط کار توسط شرکت توسعه بهداشت صنعتی و طب کار آذربايجان انجام شده و نتايج اندازه گيری بر عملکرد مناسب سيستم تاکيد داشت.
سيستم اجرا شده در مقايسه با ساير روش های موجود برای حذف بو از مزايای زير برخوردار است :
-           کارایی بالا در حذف مواد آلی مختلف، گازی سولفید هیدروژن و آمونیاک
-           کاربری و اپراتوری آسان سيستم
-           هزینه تمام شده بسيار پايين در مقايسه با ساير سيستم ها
-           تسهيل در امکان احداث و توسعه در ساير ايستگاه های پمپاژ فاضلاب و حوضچه های تصفيه خانه های فاضلاب
-    عدم نياز به افزودن مواد شيميايی به این سيستم که به عنوان تکنولوژی سبز شناخته می شود


 امکانات
     

 
درج در سايت توسط : روابط عمومی
       

دانشگاه صنعتی سهند
شهر جدید سهند
پردیس دانشگاه صنعتی سهند
راهنمای تلفن | پست الکترونیک | آلبوم تصاویر | الف تا ی | نقشه سایت | تماس با ما
طراحی و نگهداری: مرکز فناوری اطلاعات دانشگاه صنعتی سهند
کلیه حقوق نشر محفوظ است